Kliknutím na bod v mapě doplňte vlastní jméno
nebo
Úspěšně uloženo
Údaje o respondentovi
Pro potřeby výzkumu městské toponymie potřebujeme znát také vaše osobní údaje. Jejich vyplnění je dobrovolné, ale pomůže nám při vyhodnocování celého výzkumu. Veškeré vyhodnocování probíhá anonymizovaně.
*Povinná otázka
Nápověda
K čemu aplikace slouží?
Aplikace „Živá jména” slouží ke sběru informací o toponymech (tedy zeměpisných jménech), která se používají na určitém území, v našem případě na území města Liberec a obce Stráž nad Nisou.
Jaká jména mohu zadat?
Jednoduše jména/označení jakýchkoli objektů, které vám slouží k orientaci na území města. Může jít o jméno, které je podle vás všeobecně známé, ale i o jméno, které používáte jen vy či vaši nejbližší známí. Zajímají nás především takové objekty, které své oficiální jméno nemají, jako je „Hokejka” či „Wolkerák”, ale i takové, jejichž oficiální označení se různě modifikuje jako například „Soukeňák”/„Gottwalďák” pro Soukenné náměstí.
Jaká jména bych naopak neměl zadávat?
Nezadávejte současná jména ulic, náměstí a dalších objektů v jejich spisovné oficiální podobě – nehledáme tedy názvy, jako je Vesecký rybník, ale zajímají nás jejich varianty, například „Tajch”. Snažíme se o seriózní výzkum, a tak by to neměla být jména, která si právě vymyslíte nebo jména nějakým způsobem vulgární.
Kam mám bod v mapě umístit?
Tak, abychom poznali, jaký objekt takto označujete. U křižovatky to bude místo křížení, u budovy pravděpodobně její střed, ale klidně i vstup. V případě prostorově rozsáhlejších objektů jako jsou parky, průmyslové areály nebo vodní plochy, umisťujte bod přibližně do jejich středu. U liniových objektů, jako jsou ulice nebo vodní toky, je umístění bodu libovolné. Nebojte se, v dalších fázích výzkumu budeme souřadnice zpřesňovat.
Musím bod zadat vždy?
Jen když pro dané místo ještě bod v mapě není. Pokud již existuje, můžete na něj kliknout a přidat další jméno jako variantu již zadaného názvu.
Co když jméno v mapě je, ale já jej používám pro jiné místo?
To je v pořádku, i to se může stát. Vložte do mapy nový bod v místě, které pod tímto názvem znáte.
Udělal/a jsem chybu, co s tím?
Nevadí. Pokud jde jen o překlep nebo pokud k vámi zadanému jménu chcete doplnit nějaké zajímavé informace, klikněte na tlačítko s tužkou umístěné za jménem. Pokud jde o něco jiného, kontaktujte Daniela Vrbíka.
Mám další informace, staré fotografie, videa nebo mapy. Zajímají vás?
Určitě, napište nám a domluvíme se.
Více informací o výzkumu či aplikaci se dozvíte na úvodní stránce projektu Živá jména. Budeme rádi také za like na Facebooku. Další dotazy směřujte na autory:
- Václav Lábus (vaclav.labus@tul.cz)
- Daniel Vrbík (daniel.vrbik@tul.cz) – technické řešení
Vítejte!
Cílem této aplikace je za pomoci veřejnosti sebrat „živá jména” v Liberci a Stráži nad Nisou. Jde o jména míst, která jsou používána v běžné komunikaci a slouží ke každodenní orientaci ve městě a která se zároveň určitým způsobem liší od jmen oficiálních. Například „Šalďák”, „Hokejka”, „Gottwalďák” nebo „Tajch”. Díky této mapě si můžeme udělat komplexní představu o skutečně používaných zeměpisných jménech v Liberci a Stráži nad Nisou.
Více o tom, co nás zajímá a jak nám pomoci, hledejte v nápovědě, na webových stránkách projektu či na facebooku.
Za váš čas děkují Václav Lábus a Daniel Vrbík (FP, Technická univerzita v Liberci).
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookies. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s jejich používáním.