Kliknutím na bod v mapě doplňte vlastní jméno
nebo
Úspěšně uloženo
Přihlašování
Do aplikace již nelze přispívat anonymně, k přihlášení použijte jednu z možností uvedených níže.
Při přihlašování pomocí Google účtu ukládáme pouze e-mail.
E-mailová adresa slouží k odlišení respondentů a k zasílání informací o projektu. Je uchována na serverech Technické univerzity v Liberci a není poskytována třetím osobám. Pro více informací napište na daniel.vrbik@tul.cz.
Údaje o respondentovi
Pro potřeby výzkumu městské toponymie potřebujeme znát také vaše osobní údaje. Jejich vyplnění je dobrovolné, ale pomůže nám při vyhodnocování celého výzkumu. Veškeré vyhodnocování probíhá anonymizovaně.
*Povinná otázka
Nápověda
K čemu aplikace slouží?
Aplikace „Živá jména” slouží ke sběru informací o toponymech (tedy zeměpisných jménech), která se používají na určitém území, v našem případě na území města Liberec a obce Stráž nad Nisou.
Jaká jména mohu zadat?
Jednoduše jména/označení jakýchkoli objektů, které vám slouží k orientaci na území města. Může jít o jméno, které je podle vás všeobecně známé, ale i o jméno, které používáte jen vy či vaši nejbližší známí. Zajímají nás především takové objekty, které své oficiální jméno nemají, jako je „Hokejka” či „Wolkerák”, ale i takové, jejichž oficiální označení se různě modifikuje jako například „Soukeňák”/„Gottwalďák” pro Soukenné náměstí.
Jaká jména bych naopak neměl zadávat?
Nezadávejte současná jména ulic, náměstí a dalších objektů v jejich spisovné oficiální podobě – nehledáme tedy názvy, jako je Vesecký rybník, ale zajímají nás jejich varianty, například „Tajch”. Snažíme se o seriózní výzkum, a tak by to neměla být jména, která si právě vymyslíte nebo jména nějakým způsobem vulgární.
Kam mám bod v mapě umístit?
Tak, abychom poznali, jaký objekt takto označujete. U křižovatky to bude místo křížení, u budovy pravděpodobně její střed, ale klidně i vstup. V případě prostorově rozsáhlejších objektů jako jsou parky, průmyslové areály nebo vodní plochy, umisťujte bod přibližně do jejich středu. U liniových objektů, jako jsou ulice nebo vodní toky, je umístění bodu libovolné. Nebojte se, v dalších fázích výzkumu budeme souřadnice zpřesňovat.
Musím bod zadat vždy?
Jen když pro dané místo ještě bod v mapě není. Pokud již existuje, můžete na něj kliknout a přidat další jméno jako variantu již zadaného názvu.
Co když jméno v mapě je, ale já jej používám pro jiné místo?
To je v pořádku, i to se může stát. Vložte do mapy nový bod v místě, které pod tímto názvem znáte.
Udělal/a jsem chybu, co s tím?
Nevadí. Pokud jde jen o překlep nebo pokud k vámi zadanému jménu chcete doplnit nějaké zajímavé informace, klikněte na tlačítko s tužkou umístěné za jménem. Pokud jde o něco jiného, kontaktujte Daniela Vrbíka.
Co znamenají údaje v závorce za jménem?
Jak moc je dané jméno známě mezi obyvateli Liberce a okolí a kolik lidí se k němu vyjádřilo. Na podzim 2020 jsme se ptali lidí na všechna jména v mapě a zjišťovali, jestli je znají nebo ne. Některá jména jste přidali až potom a proto mají uvedeno „nehodnoceno”.
Co je to „fixace”?
Vjem jména v prostoru je silně individuální záležitostí a hraje v něm roli řada vlivů. Proto jsme se na podzim 2021 veřejnosti zeptali, jaký nejširší prostor podle nich popisují konkrétní živá jména (tedy aby tento prostor zakreslili do mapy). Plochy v mapě tak ukazují místa, ve kterých se shodujeme. Technicky jde o podíl zákresů v šestiúhelníkové síti o obsahu buňky 100 m².
Mám další informace, staré fotografie, videa nebo mapy. Zajímají vás?
Určitě, napište nám a domluvíme se.
Více informací o výzkumu či aplikaci se dozvíte na úvodní stránce projektu Živá jména. Budeme rádi také za like na Facebooku. Další dotazy směřujte na autory:
- Václav Lábus (vaclav.labus@tul.cz)
- Daniel Vrbík (daniel.vrbik@tul.cz) – technické řešení
Vítejte!
Cílem této aplikace je za pomoci veřejnosti sebrat „živá jména” v Liberci a Stráži nad Nisou. Jde o jména míst, která jsou používána v běžné komunikaci a slouží ke každodenní orientaci ve městě a která se zároveň určitým způsobem liší od jmen oficiálních. Například „Šalďák”, „Hokejka”, „Gottwalďák” nebo „Tajch”. Díky této mapě si můžeme udělat komplexní představu o skutečně používaných zeměpisných jménech v Liberci a Stráži nad Nisou.
Více o tom, co nás zajímá a jak nám pomoci, hledejte v nápovědě, na webových stránkách projektu či na facebooku.
Za váš čas děkují Václav Lábus a Daniel Vrbík (FP, Technická univerzita v Liberci).
- Novinky - 8. 8. 2022: Přidali jsme možnost abecedního procházení jmen. Použijte ikonku seznamu () v pravém dolním rohu mapy 30. 6. 2022: Přidali jsme výsledky určování prostorového vymezení vybraných jmen. Použijte ikonku hexagonů () v pravém dolním rohu mapy 5. 2. 2021: Přidali jsme možnost filtrovat jména podle určené znalosti. Použijte ikonku filtru () v pravém dolním rohu mapy
Seznam jmen
Nechcete raději zkusit aplikaci „Určování znalosti”?
Velmi nám pomůžete a navíc získáte:- příjemnější rozhraní pro určování znalosti jména,
- možnost zapojit se do soutěže,
- přehled o počtu zpracovaných jmen,
- informaci, kolik jmen znáte a v jakých čtvrtích,
- zajímavosti o jménech v Liberci a Stráži nad Nisou.
Víte, že právě probíhá druhá fáze projektu?
V ní zjišťujeme znalost sebraných jmen mezi obyvateli Liberce a Stráže nad Nisou. Pokud se zapojíte získáte:- zařazení do soutěže,
- přehled o počtu zpracovaných jmen,
- informaci, kolik jmen znáte a v jakých čtvrtích,
- zajímavosti o jménech v Liberci a Stráži nad Nisou.